امام رضا(ع) فرمود: پدرم به نقل از پدرش (امام صادق(ع)) نقل کرد که فرمود: روز غدير در آسمان مشهورتر از زمين است.
دانشکده علوم قرآني - اخبار - برگزاري مراسم جشن به مناسبت ميلاد کريم اهل بيت(ع) دردانشکده علوم قرآني آمل . :

روز شنبه مورخ 20/3/96 به مناسبت ميلاد کريم اهل بيت، حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام جشن با شکوهي با حضور اساتيد، کارکنان و دانشجويان در سالن نمازخانه دانشکده علوم قرآني آمل برگزار گرديد.

حجت الاسلام والمسلمين دکتر سيد قاسم حسيني عضو هيات علمي دانشکده با بيان ويژه گيهاي منحصر بفرد حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام گفت: همه خاندان عصمت و طهارت از اين ويژگي ممتاز برخوردارند و در زيارت «جامعه کبيره» آمده اسـت: «عـادتکم الاحـسان و سجيتکم الکرم»؛ احسان و نيکي عادت شما و کرم و بخشش خـصلت شـماست. ولي در حضرت امام حسن (ع) ظهور بيشتري داشت

دکتر حسيني گفت: طبق نقل شيخ عباس قمي  «حـسن بن عـلي عليه السلام دو بـار مال اللّه را از دارايي خود خارج نمود و سه بار دارايي خود را به دو نيم کرد. نيمي را خود برداشت و نيم ديگر را در راه خدا داد، به گـونه اي که اگر دو جفت کفش داشت، يک جفت را براي خود برمي داشت و جفت ديگر را بـه نـيازمندان مـي بخشيد.»

ايشان به داستاني پندآموز و پرنکته که شخصيت بلند امام مجتبي عليه السلام و انديشه بسي نامحدود آن حضرت را مي رساند اشاره و بيان داشت : شخصي وارد محضر امام حسن عليه السلام شد و از اينکه مي خواست اظهار حاجت کند از حـاضران خـجالت مي کشيد و نمي توانست نياز خود را در ميان جمع مـطرح کنـد. امـام عليه السلام که متوجه حضور وي و رنج دروني اش گرديده بـود بـه وي فرمود: «خواسته ات را بنويس و آن را به ما بده.» چون مرد نيازش را نوشته و به امام عـليه السلام تـقديم کرد، امام عليه السلام آن را خواند و با تـواضع تـمام چندين بـرابر خـواسته مـرد را به وي بخشيد. برخي که شاهد صحنه بـودند، عـرض کردند: يابن رسول اللّه، اين يادداشت چه پربرکت بود! امام عليه السلام فرمود: «برکتش بـراي مـا بيشتر بود؛ زيرا او ما را شايسته احسان شـمرد. آيا نمي دانيد که احسان در صورتي ارزنـده اسـت که پيش از درخواست انجام گيرد.

عضو هيات علمي دانشکده ، حليم بودن را يکي از ويژگـي هاي مـمتاز آن امام همام برشمرد و اظهار نمود .روزي امام حـسن عـليه السلام در حـالي که سـوار بـر مرکب خويش، در يکي از مـعابر حـرکت مي نمود، با مردي از اهالي شام مواجه شد. آن مرد تازه وارد به محض اينکه چشمش به امام عـليه السلام افـتاد و او را شـناخت، از آن رو که در اثر تبليغات وسيع معاويه و فضاسازي وي عـليه اهـل بيت پيامـبر صـلي الله عليه و آله سـابقه ذهـني بدي نسبت به اين خاندان پاک داشت، بي درنگ شروع به لعن و نفرين نمود و سخنان ناشايستي را نثار امام عليه السلام کرد. حضرت در همان لحظه با صبر و بردباري تمام سخنان زشت و دشنام هاي نـارواي او را با سکوت تحمل مي کرد و خشم خود را فرو مي برد تا اينکه مرد شامي خاموش شد. آن گاه حضرت امام حسن عليه السلام با سلام بر آن مرد، با لبخندي مليح که حاکي از صفاي دل آن جـناب بـود و در حالي که مهر و عاطفه و محبت در چشمان مقدس و سيماي نوراني اش موج مي زد، لب به سخن گشوده و به آرامي فرمود: اي مرد، به گمانم شما در اين شهر غريبي چنانچه حاجت داري برمي آوريم و اگر بار سفرت را بـسته اي، تـا زمان رفتنت از تو پذيرايي مـي کنيم؛ زيرا جـايگاه پذيرايي و مهماني وسيعي داريم و از جهت مال هم در مضيقه نيستيم. آن مرد پس از شنيدن اين مطالب متأثر شد و گريه کرد و گفت: گواهي مي دهم که تو خليفه و جانشين واقعي خداوند در روي زميني؛ خداوند خود مي داند که امامت و رسـالتش را چـه جايي قرار دهد. تو و پدرت منفورترين چهره در نزد من بوديد و ليکن با اين برخورد، شما بهترين مخلوق در نزد من شديد و شما را مي ستايم. آن گاه مرکب خود را به سوي خانه امام مجتبي عليه السلام روانـه کرد و در خـانه آن حضرت تـا زمان رفتنش ميهمان بود و از معتقدان و محبان آن بزرگوار گرديد.

دکتر حسيني اظهار داشت : پيامبر اکرم(ص) فرمود الحسن مني و انا من الحسن  همانطوري که در باره امام حسين (ع) فرمود و اگر امام حسن(ع) در زمان امام حسين(ع) بود قيام مي کرد و اگر امام حسين (ع) در زمان امام حسن(ع) بود بر اساس تکليف عمل مي کرد.

در پايان مراسم، مولودي خواني توسط مهندس بهمنش مسئول فرهنگي، کانون قرآن و عترت دانشکده انجام گرديد.


نوشته شده در : ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ساعت : ۰۸:۰۳ قبل‏ازظهر |  
آخرين بروزرساني :

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷  ورود اعضا  
نام کاربري
رمز عبور

اوقات شرعي آمل
طلوع آفتاب : ۶ : ۴۰ : ۲۵
اذان صبح : ۵ : ۱۰ : ۵۴
اذان ظهر: ۱۱ : ۴۵ : ۳۱
غروب آفتاب : ۱۶ : ۵۰ : ۱۶
اذان مغرب : ۱۷ : ۰۸ : ۵۳
  آمار و ارقام  
كل نمايش ها : ۱۰۲۹۳۵۶
كل بازديدكنندگان : ۷۵۶۲۲۶
نمايش هاي امروز : ۷۳
بازديد هاي امروز : ۷۳
افراد آنلاين : ۶۳

N

Powered By DLAB-SG 3.1 , Operated By Data Computer Amol - All Rights Reserved / Best View @ 1024 * 768 Or Higher Resolutions